Węgry {wychodzą|wynikają|pochodzą|idą} z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Prasówki

Duński Saxo Bank jak co roku sprzedał swoich 10 szokujących prognoz na najpodobniejszy rok. Tym całkowicie eksperci instytucji przewidują m.in., że Węgry wyjdą z Unii Europejskiej, Donald Trump przegra wraz z Republikanami wybory prezydenckie w USA, a Rosja stanie się… zdobytym w roli młodej oraz czarnej energii.

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

 

Szokujące prognozy Saxo Banku to pytania, które potrafiły wstrząsnąć światem
Bank co roku chroni przed mało prawdopodobnymi, ale niedocenianymi zdarzeniami
2020 r. według Saxo będzie mieszkał pod znakiem „gruntownej zmiany status quo”
Tradycją teraz są „szokujące prognozy” ekspertów z Saxo Banku – duńskiego banku inwestycyjnego. Jak podkreślają autorzy raportu, stanowi toż „szereg mało prawdopodobnych, ale często niedocenianych zdarzeń, których materializacja mogłaby wstrząsnąć rynkami finansowymi”.

Saxo podkreśla przy tym, że nie są to jego oficjalne prognozy rynkowe – prawdopodobieństwo ich spotkania wynosi 1 proc. Zarazem bank przypomina, że wydarzenia o największym wpływie – szokujące dla świata – toż też kilka spodziewane. Jak wyjaśnił Steen Jakobsen, główny ekonomista Saxo:

Uważamy, że w 2020 roku niemal pod każdym względem tematem istotnym będzie dokładna zmiana status quo. Rok ten że istnieć jak wielkie wahadło, wychylające się w kierunku przeciwieństw dotyczących polityki w miejscu ogólnym, polityki ekonomicznej i finansowej, a i – co równie ważne – ochrony środowiska. W kontekście szeroko rozumianej polityki nazywało to nagłą porażkę populizmu, zastąpionego sięganiem do „zdrowia” zamiast do podziału społeczeństwa. W odniesieniu do tworzenia polityki mogłoby więc znaczyć, że banki centralne zejdą na dalszy plan, oraz może nawet nieco znormalizują stopy procentowe, podczas gdy rządy przejmą ich rolę w dziale wydatków związanych z bazą i formą klimatyczną.

Oto 10 najbardziej szokujących prognoz Saxo Banku na 2020 r.:

1. Rosja głównym zdobytym w roli młodej oraz czarnej energii
W 2020 r. OPEC i Rosja, wyczuwając spowolnienie produkcji ropy z łupków w Kształtach Zjednoczonych w kontakcie z brakiem zwrotu z inwestycji w niniejszym regionie, wezmą z szansie i zapowiedzą istotne dodatkowe cięcia produkcji ropy w prywatnych krajach. Zbiegnie się więc w toku z dodatkową rundą IPO Aramco, zapewniając pożądany poziom wyceny przez inwestorów spoza Arabii Saudyjskiej. Będzie toż zaczęciem dla rynku, a walka o pokrycie krótkich książki i marzenie funduszy hedgingowych do pokrycia niezabezpieczonej ekspozycji na szersze ceny spowodują, że cena ropy Brent wróci do gustu 90 dolarów za baryłkę. W Rosji zaprezentuje się to wyjątkowym zwycięstwem nie ale dla Rosnieftu, a też dla finansów publicznych, w jakich próg rentowności budżetu na 2019 r. budował się na cenie ropy Urals 49 dol. za baryłkę. Akcje Rosnieftu, największej rosyjskiej spółki naftowej, wzrosną o 50 proc.

Dodatkowo w 2020 r. sektor ekologicznej – zielonej – energii ucierpi na efekt zbyt długiego szumu medialnego i niskich zwrotów z inwestycji. Jednakże w moc kolejnych słów w dziale polityki klimatycznej podejmowanych przez kraje rozwinięte polityka długoterminowa skupi się na samochodach elektrycznych i rozwiązaniach minimalizujących emisję zanieczyszczeń w samochodach. Rosja odniesie korzyści na obydwu frontach: po pierwsze jako najważniejszy na świecie dostawca branego w samochodach palladu, i w 2019 r. odnotowującego drinki z najczystszych rezultatów na rynkach surowców. W 2020 r., gdy demokraci przejmą Biały Budynek a wraz z Indiami zaostrzą normy emisji, nastąpi dalszy rozwój cen tego metalu.

Po drugie, Rosja weźmie na odstąpieniu od kobaltu oraz zwiększeniu wykorzystywania niklu na placu akumulatorów pojazdów elektrycznych. W 2020 r. popyt na nikiel gwałtownie wzrośnie. Rządy krajów rozwiniętych zapewnią dopłaty do sprzedaży pojazdów elektrycznych, oraz najwięksi niemieccy producenci samochodów rozpoczną w cali rozwijać produkcję, by zapewnić długoterminowe dostawy akumulatorów. Podczas gdy Indonezja zdecydowała się na obniżenie eksportu rudy niklu od stycznia 2020 r., aby wesprzeć krajowe huty, rosyjski koncern MMC Norilsk Nickel nabierze wiatru w żagle w skutku zwiększonego popytu oraz szerszych stawek oraz także jak w wypadku Rosnieftu ceny jego pracy wzrosną o 50 proc.

2. Nieoczekiwana stagflacja będzie polecać wartość kosztem wzrostu
Notowany na giełdzie fundusz iShares MSCCI World Value Factor pozostawi FANGS (Facebook, Amazon, Netflix, Google) zdecydowanie w końcu, generując wyniki lepsze o 25 proc. Świat zatoczy pełny krąg z czasu zakończenia organizmu z Bretton Woods, kiedy odszedł od dolara opartego na złocie do organizmu czysto fiducjarnego dolara, w ramach jakiego nie dopiero w Kształtach Zjednoczonych, tylko również na pełnym świecie zawarto na plac biliony USD w części kredytów. Każdy cykl kredytowy wymaga coraz mniejszych stóp procentowych i coraz popularniejszych wpływów, aby uniknąć całkowitej blokadzie gospodarki Stanów Zjednoczonych i światowego systemu finansowego.

Z pomoce na fakt, iż stopy procentowe znalazły się w niskich rejonach skali, a ubytki w Kształtach Zjednoczonych są ładne i jeszcze rosną, nadchodząca recesja zmusi Fed do rozszerzenia bilansu w tryb przekraczający wszelkie wyobrażenia, aby sfinansować nowe, szeroko zakrojone wydatki fiskalne Trumpa mające wzmocnić infrastrukturę w szansie na jego reelekcję. Wydarzy się jednak coś innego: płace a ceny zaczną gwałtownie występować w moc, jak napędy będą przemawiać do gospodarki, jak na ironię z powodu niewystarczających programów i wykwalifikowanej siły roboczej w efekcie wcześniejszego braku inwestycji. Rosnąca inflacja i rentowności podwyższą z serii koszt kapitału, eliminując z sektorze spółki-zombie, ponieważ słabsi dłużnicy będą rywalizować o finansowanie. W otoczeniu ogólnym nastąpi znaczna dewaluacja USD, ponieważ rynek uzna, że Fed będzie wyłącznie przyspieszać ekspansję bilansu, utrzymując jednocześnie bardzo niską stopę referencyjną.

3. Zwrot polityki i podwyżki stóp EBC
Europejskie banki odwrócą kierunek swojej polityki, kiedy w 2020 r. indeks EuroStoxx wzrośnie o 30 proc. Pomimo niedawnego wprowadzenia systemu planu na stany (tiering), który przydałby się do minimalizacji negatywnych konsekwencji ujemnych stóp procentowych, banki nadal będą zmagać się z wielkim kryzysem. Będą musiały się zmierzyć z dużym otoczeniem finansowym i ekonomicznym, ukazującym się strukturalnie bardzo niskimi stopami procentowymi, zaostrzeniem regulacji w ramach pakietu Bazylea IV – co dalej bardziej obniży stopę zwrotu z pieniądza własnego banków – oraz walką ze strony przedsiębiorstw z rynku fintech.

Sprawy przyjmą bezprecedensowy zakup również na startu stycznia 2020 r. nowa prezes EBC Christine Lagarde – wcześniej charakteryzująca się za ujemnymi stopami procentowymi – dokona wolty i oświadczy, że polityka pieniężna przekroczyła przewidziane granice. Prezes podkreśli, że utrzymywanie ujemnych stóp depozytowych przez dłuższy moment może poważnie zaszkodzić kondycji europejskiego sektora bankowego. Aby zmusić rządy państw strefy euro, w szczególności Niemiec, do rozpoczęcia wykonań oraz zastosowania polityki fiskalnej do pobudzenia gospodarki, 23 stycznia 2020 r. EBC odwróci swoją politykę pieniężną i zwiększy stopy procentowe. Po pierwszej podwyżce w krótkim okresie nastąpi kolejna, która szybko doprowadzi stopę referencyjną do zera, oraz do końca roku nawet nieco ponad.

4. Rynek energii się nie zazieleni
Relacja pisanego na giełdzie funduszu energii z paliw kopalnych VDE do funduszu energii odnawialnej ICLN wzrośnie z 7 do 12. Przemysł naftowy i gazowy wyszedł z końca gospodarczego po 2009 r., odzyskując około 131 proc. strat odnotowanych po 2008 r. do granica w czerwcu 2014 r., jak to Chiny wyciągnęły światową gospodarkę z historycznej recesji kredytowej. Z tego sezonu na sektor ten oddziaływały negatywnie dwie znaczące role. Pierwszą spośród nich był wzrost produkcji gazu z łupków w Kształtach Zjednoczonych i szybkie postępy w globalizacji łańcuchów dostaw gazu ziemnego za pośrednictwem LNG. Wtedy była znaczenie istna amerykańska rewolucja w obrębie produkcji ropy z łupków, w zysku której Stany Zjednoczone były się największym producentem ropy naftowej i ciekłych przetworów naftowych na świecie.

Drugą wartością był będący kapitał polityczny i powszechny stojący za grą ze zmianami klimatycznymi, powodujący znaczny wzrost popytu na moc odnawialną. W efekcie niższych wartości oraz zapobiegania przez inwestorów sektora „czarnej” energii wycena akcji spółek z części paliw kopalnych wykazała dyskonto w wysokości 23 proc. względem przedsiębiorstw z rynku czystej energii. W 2020 r. nastąpi zmiana prognoz inwestycyjnych, ponieważ OPEC coraz dłużej ograniczać będzie przeznaczenie, produkcja nierentownych amerykańskich koncernów łupkowych zahamuje, a zbyt w Azji ponownie wzrośnie. Przemysł naftowy i gazowy w 2020 r. nieoczekiwanie zaprezentuje się wygrany – zaś będzie toż równocześnie sygnał alarmowi dla sektora czystej energii.

5. RPA padnie ofiarą długu ESKOM
Kurs USD/ZAR wzrośnie z 15 do 20 po tym, jak świat odetnie RPA linie kredytowe. Bardzo niską informacją była zapowiedź rządu Republiki Południowej Afryki pod skutek bieżącego roku, że w kontakcie z dalszymi próbami ratowania zmagającej się z punktami spółki energetycznej ESKOM i zachowania dostaw ruchu w wszelkim kraju przyszłoroczny budżet wzrośnie do największego okresu z ponad dekady (6,5 proc. PKB), co jest zdecydowane pogorszenie po tym, jak rodzaj zdołał ustabilizować finanse na niemal stałym poziomie -4 proc. PKB w ciągu tych paru lat. Co gorsza, Bank Światowy szacuje, że zadłużenie zagraniczne RPA wzrosło w współczesnym sezonie ponad dwukrotnie, osiągając poziom ponad 50 proc. PKB. Fiasko ESKOM zapewne istnieć modną kroplą, która przeleje czarę dla wierzycieli: potrafią oni wydać chęć dalszego finansowania kraju, który z kilkudziesięciu lat nie jest w mieszkanie uporządkować swoich finansów ani zarządzania. W 2020 r. RPA pociągnie za sobą także także inne gospodarki wschodzące o niskiej wiarygodności, przy czym wyniki gospodarek wschodzących będą wyjątkowo zróżnicowane z lat. RPA idzie w kierunku bankructwa.

Zobacz także: W 2020 r. będzie drożej. Ceny prądu wpadną we każdych

6. Donald Trump zapowie podatek „America First”, aby obniżyć deficyt handlowy
Opodatkowanie wszystkich przychodów generowanych za granicą zakłóci dostawy i zrobi wzrost inflacji. Rentowność amerykańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych zabezpieczonych przed inflacją w 2020 r. wyniesie 6 proc. dzięki wzrostowi zainteresowania inwestorów w moc wzrostu wskaźnika CPI. 2020 r. rozpocznie się relatywną stabilizacją polityki handlowej po tym, jak administracja Trumpa i Chiny dołączą do zrozumienia w sytuacji co najmniej tymczasowego zawieszenia broni w kontekście taryf celnych, polityki walutowej i kupna produktów rolnych.

Ale obecnie na startu 2020 r. gospodarka amerykańska rozpocznie się dusić: deficyty w handlu z Chinami nie ulegną istotnej poprawie, a tymczasem nie będzie dodatkowy realistyczny wzrost zakupów produktów rolnych przez Chiny. Ze powodu na poszukiwania opinii publicznej prognozujące spektakularną porażkę w wyborach prezydenckich w 2020 r. Trump zacznie wykazywać nerwowość, i jego administracja w ramach ostatniej deski ratunku spróbuje nowego podejścia, aby odzyskać opiekę nad protekcjonistyczną narracją: podatek „America First”. W konstrukcjach tej koncepcji amerykański podatek dobry z osób prawnych zostanie całkowicie zrekonstruowany tak, aby sprzyjać produkcji w Kształtach Zjednoczonych razem z deklarowanymi zasadami „etycznego i wolnego handlu”.

Plan ten zniesie wszelkie dotychczasowe taryfy, nakładając zamiast tego zryczałtowany podatek od cen danej w wysokości 25 proc. na całkowite przychody brutto na placu amerykańskim tworzone z produkcji zagranicznej. Spowoduje to znaczne protesty ze strony partnerów handlowych, skoro będą wówczas w sprawie stare taryfy w kolejnym wydaniu, jednak administracja odpowie, że firmy inne mogą przekazać swoją pracę do Poziomów Zjednoczonych w sensie uniknięcia podatku.

7. W Szwecji zapanuje moment
W Szwecji nastąpi szeroko zakrojona i życiowa zmiana nastawienia w moc żyć na praca lepszej integracji imigrantów i przeciążonych usług socjalnych, dopuszczając do wdrożenia istotnego czynnika finansowego i mocnego umocnienia SEK. Jak często było wówczas stanowisko w wypadku szwedzkiej polityki, również jak na startu lat 90., jak to Szwedzi posunęli się za daleko w progresywnym opodatkowaniu, dopuszczając do załamania gospodarki, obecnie spowodowali, że poprawność polityczna w odniesieniu do imigracji trafiła do celu, w jakim społeczeństwo stało się politycznie niepoprawne.

Rząd ignoruje bogatą plus jeszcze będącą grupę obywateli, którzy kwestionują tę formę, tym tymże wybierając ich z ogólnej debaty. Mimo iż demokracja parlamentarna powinna zapewniać głos w rozmowie wszystkim grupom istotnej role, główne partie polityczne podjęły nietypową wspólną opinię o zignorowaniu przeciwników imigracji, których wartość przekroczyła już 25 proc. ogółu szwedzkich wyborców. Zarówno uzasadnienie polityków, kiedy a ich misje były szczęśliwe: otwartość i równość dla całych i zabezpieczenie szwedzkiego otwartego modelu gospodarczego.

Ale każde zbyt daleko posunięte działanie może przytłaczać, oraz całe modele wymagają istnieć modyfikowalne w wypadku zmiany okoliczności, żeby mogły dobrze być. Pozostałe kraje skandynawskie będą świadczyć o „warunkach istniejących w Szwecji” jako o zagrożeniu, i nie jako o modelu najlepszych praktyk. Szwecja znajdzie się w recesji, oraz ze powodu na nasz status małej, otwartej gospodarki, będzie bardzo podatna na światowe spowolnienie. To doświadczenie kryzysu, zarówno społecznego, kiedy również gospodarczego, zapewni mandat do wymian.

8. Demokraci wygrają wybory w 2020 r. dzięki głosom kobiet i milenialsów
Wybory w Kształtach Zjednoczonych w 2020 r. zapewnią demokratom opiekę nad Białym Budynkiem oraz obiema izbami Kongresu. Akcje dużych organizacji z rynku opieki zdrowotnej oraz branży farmaceutycznej spadną o 50 proc. Sondaże na 2020 r. nie wyglądają obiecująco dla Trumpa, również jak lud. Marginalny wyborca Trumpa w 2016 i 2020 r. jest zniszczony i biały, czyli chodzi do unii demograficznej, która zanika w liczbach względnych, ponieważ najliczebniejszym pokoleniem Amerykanów są obecnie milenialsi, a to kobiety w wieku 20-40 lat, które są wiele bardziej elastyczne.

Milenialsi, i nawet najstarsi przedstawiciele „pokolenia Z” w Kształtach Zjednoczonych, w coraz większym stopniu motywowani są niesprawiedliwością i nierównością napędzaną przez manipulowanie rynkiem aktywów przez bank centralny, a i obawami przed zmianami klimatycznymi, w kontekście których prezydent Trump pełni funkcję piorunochronu buntu jako kobieta zaprzeczająca zmianom klimatycznym. Wyborcy lewicowi zapisują się wyłącznie niechęcią do Trumpa, czemu wyraz dają zarówno kobiety z bogatszych przedmieść, kiedy również milenialsi. Demokraci zdobędą zatem przewagę ponad 20 mln głosów, zwiększą opiekę nad Izbą Reprezentantów, i nawet do takiego etapu przejmą siłę w Senacie. Powszechna opieka zdrowotna i negocjacje w kwestii cen leków znacznie ograniczą rentowność całego sektora.

9. Węgry idą z UE
Węgry od czasu podejścia do UE w 2004 r. odnosiły duże sukcesy gospodarcze. Jednak piętnastoletnie małżeństwo robi się stanowić w tarapatach po tym, jak UE wszczęła procedurę założoną w art. 7, powołując się na pokrywane przez Węgry – i w roli premiera Orbána – coraz surowsze ograniczenia dotyczące wolnych mediów, sędziów, pracowników naukowych, mniejszości i grup chodzących na sprawa praw człowieka. Władze Węgier odpowiadają, że koniec ten po prostu się zabezpiecza, chroniąc naszą sztukę przed masową imigracją.

To trudne do mieszkania status quo, a obie cechy będą były trudności z dojściem do zrozumienia w 2020 r., kiedy procedura założona w art. 7 będzie dokładnie procedowana w układzie UE. Premier Orbán otwarcie mówi wręcz, że Węgry są związane „braterstwem krwi” z renegatem – Turcją, w przeciwieństwie do reszty Europy, co jest poważną zmianę retoryki, która zbiega się w toku z transferami z UE, ale zaniknie w ciągu najbliższych dwóch lat. Węgierska waluta, forint (HUF) podzieje na cen, a kurs w parze EUR/HUF wyniesie 375, ponieważ rynki będą się obawiały wycofania lub odwrócenia przepływów kapitałowych, gdy przedsiębiorstwa z UE będą więcej kontrolować nasze inwestycje na Węgrzech.

10. Azja uruchomi nową walutę rezerwową, aby uwolnić się od dolara
Azjatycka, wspierana przez Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych cyfrowa waluta rezerwowa obniży indeks dolara amerykańskiego o 20 proc. i zrobi spadek cen dolara o 30 proc. w układzie do dobra. Aby stawić czoła powiększającej się rywalizacji handlowej i chorobom związanym z rosnącymi zagrożeniami ze strony Miej Zjednoczonych w odniesieniu do dolara amerykańskiego i ochronie nad finansami światowymi, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych otworzy nowe aktywo rezerwowe, azjatyckie prawo ciągnienia, czyli ADR, przy czym 1 ADR postrzegać będzie 2 dolarom amerykańskim, co uczyni z ADR największą część finansową na świecie. Celem tego dzieła jest dedolaryzacja handlu regionalnego.

Polskie gospodarki zawrą wielostronne porozumienie w sytuacji prowadzenia całego handlu w niniejszym kraju tylko w ADR, przy czym najważniejsi eksporterzy ropy naftowej – Rosja i światy OPEC – chętnie podpiszą taką zgodę ze powodu na żyjące uzależnienie z rynku azjatyckiego. Redenominacja wielkiej ilości światowego handlu i oddzielenie jej z dolara amerykańskiego spowoduje, że Stany Połączone będą postrzegać coraz mniejszy napływ materiałów na kupowanie swojego podwójnego deficytu. W ciągu tylko paru miesięcy USD podzieje na cen 20 proc. w układzie do ADR i 30 proc. w układzie do dobra, przez co cena złota spot w 2020 r. znacznie przekroczy 2 000 dol. za uncję.

 

Zobacz również pożyczki na 500 plus

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments