Jak {odróżnić|rozpoznać} zaskrońca od żmii?

Poradnik jak rozpoznać zaskrońca od żmii?

Poradnik Klienta

Lato obecne sezon, w którym chętnie spędzamy pora na gorącym powietrzu i dopasowujemy się na uwagi do lasów, parków, bądź same nad jeziora. W trakcie letnich wypadów za miasto często podziwiamy otaczającą nas faunę i florę obserwując np. zachowania zwierząt, czy wybujałe rośliny. Niekiedy, zwłaszcza gdy siedzimy w bardzo zalesionych terenach, możemy natknąć się na węża. W punkcie spotkania tego gada wiele kobiet odczuwa lęk myśląc, że obecnie widzi żmiję, jednak najczęściej ma przed sobą zaskrońca. Te dwa węże odda się dość łatwo rozróżnić. Wystarczy tylko doświadczyć i zapamiętać ich częste cechy, jakie są zazwyczaj widoczne już na wczesny etap oka.

Jak rozpoznać zaskrońca od żmii?

Aby rozpoznać te dwa rodzaje węży, należy posiadać informację dotyczącą ich głównych cech, takich jak np. forma i kolor ciała. Warto jednak wiedzieć, że większość węży idzie na wygląd gościa i niejednokrotnie nie daje czasu na stworzenie oględzin. Zdarzają się jednak osobniki, które wylegują się w czystych piaszczystych, bądź kamienistych środowiskach i dobrze nie zamierzają uciekać. To popularny widok spotykany np. w pobliżu górskich szlaków, bądź leśnych tras rowerowych i pieszych. W punkcie spotkania węża ważną pracą, o jakiej powinniśmy myśleć jest charakterystyczny zygzak, grający na ciele żmii zygzakowatej. Jeśli takiego nie widzimy, potrafimy stanowić zgodni. Że jesteśmy bowiem do czynienia z pozostałym sposobem węża. Jeśli gad jest dobry możemy również zwrócić opinię na jego osobę. U żmii stanowi ona łatwo oddzielona od reszty ciała. Warto jednak wiedzieć, iż w Polsce występuje gatunek węża, który dużo szybko pomylić ze żmiją. To gniewosz plamisty, na którego grzbiecie występują charakterystyczne brązowe plamy, które niekiedy wyglądają tylko jak zygzak. W przeciwieństwie do żmii gniewosz nie istnieje jednak jadowity, stąd te nie należy się go bać. W stresie żmija bywa mylona i z zaskrońcem. Takie pomyłki zdarzają się jednak znacznie rzadziej, niż w wypadku gniewosza plamistego. Zaskroniec bardzo dzieli się bowiem od żmii. Jego ciało ma jednolity, najczęściej szary, bądź ciemny kolor, natomiast na jego osobie spotykają się dwie charakterystyczne żółte plamki. Dzięki nim, znacznie szybko rozpoznać zaskrońca, jaki nie jest jadowity, natomiast na wygląd człowieka ucieka, bądź udaje martwego.

zobacz również Portal Wołów

Cechy charakterystyczne zaskrońca

Zaskroniec zwyczajny może wynosić do 100 centymetrów długości a systematycznie jest koloru ciemnego, szarego, bądź brunatnego. Od żmii najłatwiej rozpoznać go po kolorze mięsa oraz minusie charakterystycznego zygzaka. Najbardziej widoczną cechą zaskrońca są także dwie żółte plamy, wybierające się na jego osobie. Wąż ten w form zagrożenia potrafi wydzielać cuchnącą substancję, co liczy sugerować, iż istnieje zabity i odstraszyć potencjalnego drapieżnika. Brzuch zaskrońca najczęściej ma kolor kremowy plus stanowi wyższy, niż reszta ciała. Zaskrońce są te znacznie dłuższe niż żmije. Grubość ich tworzywa jest niższa.

Cechy charakterystyczne żmii

Najbardziej widoczną cechą żmii jest organizujący na jej ciele zygzak oraz głowa, która szybko wyróżnia się od reszty ciała. Żmije są najczęściej szarawe, bądź zielone, a zygzak przyjmuje barwę brunatną. To pełne węże, jakie są z normy znacznie większe od tamtych gatunków, takich jak np. dość cienkie zaskrońce. Warto wiedzieć, iż w Polsce rzadko, ale jednak istnieje także odmiana żmii zwana melanistyczną. Te żmije są niemal w sumy czarne, stąd też zygzak na ich ciele chyba nie być dostępny.

Gdy się zachować gdy spotkamy żmiję na indywidualnej drodze?

Widząc w swoim pobliżu żmiję, nie warto panikować. Zwierze zna to bowiem wyczuć. Jeśli spotkamy żmiję, to przede ludziom nie wykonujmy gwałtownych sportów a nie uciekajmy, tak żeby gad nie poczuł się zagrożony, co mogłoby spowodować np. do ukąszenia. Żmija jest niepewna i prawdopodobnie ucieknie na polski widok, lecz w form, jeżeli nie ma piękny ucieczki może zaatakować. Widząc zwierze należy więc powoli odejść. Jeżeli natomiast nieszczęśliwie trafiło do ukąszenia, należy działać szybko. Ugryzienie najczęściej pojawia się w stronie kostki, kończynę należy więc unieruchomić, a potem starać się unieść w górę. Jeśli istnieje taka okazję można ją oprzeć np. o drzewo, bądź plecak upewniając się, że kobieta ukąszona występuje w pewnym miejscu. Właściwie istnieje zarówno umieścić na ukąszenie zimny okład, który nieco zmniejszy opuchliznę. Miejsca po ukąszeniu nie należy jednak niczym smarować. W trakcie udzielania pierwszej pomocy, należy jak już wezwać karetkę. To niezbędne ze powodu na potrzebę dania osobie ukąszonej specjalnej surowicy, która zniweluje szkodliwy jad.

zobacz również Jak odróżnić zaskrońca od żmii?

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments